OPTIONALS MEET RESULTS

PHOTO GALLERY

2017 Region 1 Championships
Level 10
Loganne Basuel-
National Qualifier 

Level 9
Joey Tsang-
Western Nationals Qualifier

Level 8
Annelie Zuckerman- 3rd Vault

Level 7
Faith Mckenzie- 3rd Beam, 2nd Floor, 3rd All Around
Braedon Vandemore- 1st Vault, 2nd Bars, 2nd Floor, 2nd AA
Malia Panganiban-2nd Beam


2017 SoCal State Championship

Level 9

Joey Tsang 3rd Floor

Lauren Hunter 3rd Beam


2017 Pacific Classic
Level 7
Malia Panganiban- 2nd Bars
Braedon Vandemore-2nd Beam, 2rd AA

Level 8
2nd Place team
Delaney Vandemore- 3rd Beam & Floor, 2nd AA
Rachel Finn- 2nd Vault & Beam
Macey Caron- 2nd Vault
Annelie Zukerman- 2nd Beam, 3rd AA

Level 9
Lauren Hunter- 2nd Bars, 3rd Beam and AA
Joey Tsang- 2nd Bars, 3rd AA
Rachel Bir- 3rd Bars

 

2017 Charity Choice. Tacoma WA
Level 10
Loganne Basuel- 1st Beam, Bars, 2nd Floor, 3rd VT &

1st All-Around 


Level 9
Ciara Rampolla- 3rd Bars, 1st Floor, 2nd All-Around
Joey Tsang- 2nd Floo
Lauren Hunter- 3rd Bars
Camille Tom- 2nd Vault
Sydney Matsubara- 2nd Floor


Level 8
Annelie Zukerman- 3rd Vault, 2nd Beam, 1st Floor, 2nd AA
Rachel Finn- 3rd Vault

Level 7
Faith McKenzie- 3rd Vault, 2nd Beam, 1rs FX & All-Around
Malia Panganiban-2nd Bars, 3rd All-Around
Braeden Vandemore- 1st Floor

 

2017 San Diego Classic

 

Level 10
Loganne Basuel-
1st AA1st Beam, 1st Bars, 2nd Floor, 3rd Vault

Level 9
Second Place Team
Camille Tom- 1st Vault, 3rd Beam
Ciara Rampolla- 1st Floor
Joey Tsang-2nd Floor

Level 8
Rachel Finn 1st Bars
Delaney Vandemore- 3rd Floor

Level 7 
Braeden Bandemore- 3rd Beam, 2nd Bars & AA
Malia Panganiban-3rd Floor

2017 Team OC Classic

Level 10
Jacqueline Ting- 2nd Vault

Level 9
Lauren Hunter- 3rd Vault, 2nd Beam, 1st Floor and AA
Joey Tsang- 3rd Bars
Sydney Matsubara- 3rd Beam

Level 8
Annelie Zukerman- 1st Floor
Macey Caron- 3rd Vault, 2nd Floor


Level 7
Delaney Vandemore- 2nd Bars, 3rd AA
Braedon Vandemore- 3rd Bars

 

2016 Western National Championships

Level 9

Loganne Basuel - 1st AA

1st Beam, 1st Floor, 2nd Vault, 4th Bars

 

 

 

 

See 2014 Competition Results

 

See 2015 Competition Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Competitive Team


Flight School's competitive team is by invitation only.  Girls that show commitment to the sport of gymnastics, the drive and a certain level of achievement can be invited onto the team. Our team competes Woman's Artistic Gymnastics under the governing body of USA Gymnastics. Our team ranges from Level 2 through Elite.


Junior Olympic Optional Group (Level 6 to 10 and Elite)
The J.O. Optional Levels train between 16 and 25 hours a week. In these levels the girls have independent routines based on style and ability. When they arrive at this level, they have shown a level of commitment and talent at a high standard. They have the opportunity to compete at a  local, regional, and national level. Through USA Gymnastics, the Elite program is designed for those athletes that show the skills, potential and drive to aspire to be part of the National team or Pre-Elite training squad for both Junior and Senior age groups.


Junior Olympics Compulsory Group (Level 3 to 5)
​Th J.O. Compulsory Levels 3-5 train between 9 and 12 hours a week. They focus on building the fundamentals necessary to more advanced and difficult skills. In these levels the team will compete in local, sectional and state meets. This stage of gymnastics is the building block for the girls to achieve their skills to move into the Optionals Level of competition. 


Xcel

The USAG Xcel Optional Program is designed to offer a broad-based, affordable competitive experience outside the traditional Jr. Olympic Program to attract and retain a diverse group of athletes. The Flight School Xcel team allows the ability to be a part of the team, but without the same costs and time constraints. This program offers the gymnasts that may have other school or sports obligations to be a team member, compete, and succeed. The levels are: Bronze, Silver, Gold, Platinum, and Diamond, and each do have requirements to meet, but more flexible in which the gymnast will have to meet them. Floor, Bars, Vault, and Beam will each have a routine choreographed specifically to enhance and showcase each gymnasts' unique abilities and talents and bring out the best in them.


JETS (Junior Elite Trainers - Junior and Mini)
JETS is an Advanced class that runs two to three times a week.  This class is by invitation from your child’s coach.  JETS is for girls ages 5 and up who show potential in flexibility, strength, behavior and skill level. Our goals remain the same:  that your child associates fitness with fun and remains excited about fitness and gymnastics challenges. Your child will be encouraged to try new skills and activities, increasing self-confidence in the process. This class will focus even more on strength exercises and flexibility than the advanced preschool classes.  This class is intended to prepare young gymnasts for competitive gymnastics.

2017 Regional Championships

Xcel Platinum
Emily Hackett- 2nd Vault, 1st Bars, 3rd All Around 
Amira Hawkins-1st Vault,1st Flor, 2nd All Around
Jada Hart- 3rd Vault,1st Floor, 2nd All Around
Paige Porter-2nd Vault and Floor
Callie Abeson- 2nd Bars

Xcel Gold
Riley Friedman- 1st Bars, Beam, Floor & All Around
Lauren Ventresco- 2nd Beam, 3rd All Around
Katrina Boren- 3rd Bars

Xcel Silver
Danielle Wilson- 3rd bars & All Around
Kailey Clark- 2nd Bars
Jocelyn Bell- 2nd Beam
Kara Cutler-3rd Bars
Makayla Brock- 3rd Bars
Alexandra Korzon- 2nd Floor
Devan DesJardins- 3rd Floor

2017 State Championship
Xcel Platinum
Frist Place Team
Jada Hart- All Around Champion, 1st Vault, Bars, Beam 2nd Floor
Amira Hawkins- All Around Champion, 1st Bars,Floor , 2nd Vault

Emily Hackett-1st Floor, 2nd All Around
Callie Abeson- 1st Vault, 3rd Bars, 2nd All Around
Ariel Martinez- 3rd Vault & All Around
Paige Porter-3rd Floor

Xcel Gold
Riley Friedman- 1st Floor, 3rd Bars, 2nd All Around
Lauren Ventresco- 2nd Vault
Katrina Boren- 2nd Floor

Xcel Silver
Devan DesJardins- 1st Floor, 2nd Bars, Beam and AA
Alexandra Korzon- 3rd Floor
Jocelyn Bell- 1st Floor, 2nd beam, 3rd Bars
Danielle Wilson- 3rd Bars

Xcel Bronze 
Hanna Asai- All Around Champion, 1st Beam, Floor, 2nd Vault
Victoria Castle- 1st Beam, 3rd All-Around
Madeline Castle-3rd Beam
Lani Wilson- 3rd Bars


Pacific Classic

Xcel Bronze
First Place Team
Hanna Asai- 3rd Floor, 1st Vault, Bars, Beam and AA
Victoria Castle- 1st Beam, 2nd Vault, Floor and AA
Lani Wilson-1st Vault, 2nd Bars, 3rd AA

Xcel Silver
1st Place Team
Devan DesJardins-1st UB, BB& AA, 2nd Vault, 3rd FX
Alexandra Korzon- 1st Vault, Bea and AA
Leila Espinoza- 1sr Bars, 2nd AA
Kaely Clark- 1st Vault & Beam, 3rd Floor & AA
Danielle Wilson- 2nd Bars, 1st Floor, 3rd AA
Jocelyn Bell- 3rd Bars & AA
Kara Coultler- 1st Bars, 2nd Beam and AA
Valentina Duran- 3rd Beam

Xcel Gold
Riley Friedman-3rd Vault & Beam, 1st Floor, 2nd AA
Katie Burrill- 1st Beam
Katrina Boren- 2nd Bars
Megan Serizawa- 3rd Vault, 2nd Beam

Xcel Platinum
1st Place Team
Jada Hart- 2nd Floor, 1st Vault, Bars, Beam & AA
Amira Hawkins- 3rd VT 1st FX,  2dn Bars, BB and AA
Morgan Alonso- 2nd Beam, 1st Vault, Beam and AA
Callie Abeson- 2nd Vault, 1st Bars, Floor and AA
Paige Porter-1st Vault, 2nd Floor
Emily Hackett-2nd Bars
Arial Martinez- 3rd Bars


2017 Long Beach Open

Xcel Platinum
1st Place Team
Jada Hart- 1st Vault & Floor, 2nd  Bars, Beam and AA
Amira Hawkins- 2nd Beam, Floor & AA
Morgan Alonso- 2nd Vault, 1st Beam
Paige Porter- 2nd Vault, 1st Floor
Emily Hackett- 1st Bars, 3rd Floor

Xcel Gold
Riley Friedman- 2nd Vault & bars, 1st Floor
Katrina Boren- 3rd Bars
Megan Serizawa- 2nd Vault

Xcel Silver
Devan DesJardins- 3rd Floor, 1st Bars, Beam & AA
Alexandra Korzon- 3rd Bars
Kailey Clark- 1st Vault, 2nd Bars, Floor & AA
Danielle Wilson- 3rd Bars

Xcel Bronze
Vitoria Castle- 2nd Beam, 1st Bars & AA
Hanna Asai-2nd Vault, 3rd Bars, 1st Beam & AA


2017 San Diego Classic

Xcel Platinum 
First Place Team
Faith Mackenzie- 2nd VT, UB & BB, 1st Floor and AA
Morgan Alonso- 1st Vault, 2nd AA
 Callie Abeson- 3rd beam and AA
Amira Hawkins- 1st Beam
Paige Porter- 3rd Floor
Jada Hart- 2nd Beam, 1rst Bars, Floor and AA
Emily Hackett- 2nd Floor

Xcel Gold
Second Place team
 Riley Friedman- 3rd Beam, 1st Vault, Floor and AA
Megan Serizawa- 3rd Vault, 1st Beam 


Xcel Silver 
Third Place Team
Kailey Clark- 2nd Vault, 3rd BB, 1st Bars, Floor & AA
Devan Des Jardins- 3rd Bars
Kara Coulter- 3rd Floor
Leila Espinosa- 3rd Bars
Danielle Wilson- 1st Bars


Xcel Bronze

Hanna Asai- 1st Vault & Floor

Madeline Castle- 1st Bars


2017 Team OC Classic

Xcel Platinum
Callie Abeson- 2nd Bars & BB, 1st Vault, FX and AA
Amira Hawkins- 2nd Vault, FX, AA, 3rd Bars, 1st Beam
Morgan Alonso- 1st on every event and AA
Jada Hart- 2nd Bars, 1st Vault, Floor and AA
Faith McKenzie- 1st Bars, 3rd AA
Paige Porter-3rd Vault, Beam and Floor
Emily Hackett- 1st Floor, 2nd Bars, 3rd Vault and AA
Hannah Bogen- 3rd Beam


Xcel Gold
Lauren Ventresco- 3rd Vault
Riley Friedman- 1st Vault and Floor
Katie Burrill- 2nd Beam
Katrina Boren- 2nd Beam
Megan Serizawa- 2nd Vault

Xcel Silver
Devan DesJardins- 2nd Vault, 1st Bars, Beam and AA
Leila Espinosa- 1st Bars
Alexandra Korzon- 1st Floor



2015 Competition Results






​​




 XCEL MEET RESULTS

 COMPULSORY MEET RESULTS

2016 Compulsory State Championship 
Ranked Top
100 in the Nation:
Savannah Kamau - Level 4
Taylor Deckert -  Level 5
Lorelei Dalton - Level 5
Clara Paolucci - Level 5
Angelina Aranda - Level 5

Level 3
Presley Ryan- 3rd Vault, 3rd Bars 3rd All Around
Callia Boren- 3rd Vault, 1st Bars 2nd All Around
Gillian Morgan- 3rd Beam
Kaila Natividad- 1st Vault, 2nd Bars 3rd Floor
Teia Lemmon- 3rd Floor
Shaina Bishop- 3rd Vault, 3rd Floor

Level 4
Savannah Kamau- 2nd Vault, 2nd Beam, 1st Floor 2nd AA
Kaile Masatani- 3rd Vault
Julia Butler- 3rd Vault
Sydney Merchant- 3rd Floor


2016 Sectionals - Corona
Level 3 
3rd Place Team
Kaila Natividad- 3rd Vault, 2nd Bars, 1st Floor 2nd AA
Presley Ryan-1st Vault, 1st Beam, 1st Floor, 1st AA
Teia Lemmon- 2nd Bars, 
Callia Boren- 1st Vault, 2nd Bars, 2nd AA
Jenna Eisenberg- 3rd Vault
Shaina Bishop- 2nd Vault, 3rd Beam, 2nd Floor 

Level 4
Maya Merchant- 3rd Beam, 3rd Floor
Sidney Merchant- 3rd Beam
Savannah Kamau-3rd Floor
Kaile Masatani- 1st Floor
Evy Lemmon 3rd Floor

Level 5 
Lorelei Dalton- 1st Vault, 3rd AA
Taylor Deckert- 2nd Vault, 3rd Beam, 3rd Floor, 2nd AA
Clara Paolucci- 1st Bars


2016 3rd Prelim Coach Patty’s Gymnastics
Level 3 

Devon Dawson- 1st Floor, 2nd All Around
Presley Ryan- 3rd Vault, 3rd Bars, 1st Beam, 2nd All Around
Kaila Natividad- 3rd Bars
Teia Lemmon 1st Beam
Jenna Eisenberg- 3rd Bars
Gillian Morgan- 3rd Beam
Shaina Bishop- 3rd Vault, 2nd Beam, 3rd All Around

Level 4
3rd  Place Team

Kaile Masatani- 3rd Vault, 1st Floor, 1st All Around
Savannah Kamau- 1st Beam, 1st Floor, 2nd All Around
Julia Butler- 1st Vault, 3rd Bars, 2nd Floor, 1st All Around
Evy Lemmon- 2nd Floor
Lauren Greene- 2nd Vault, 3rd Beam, 1st Floor
Sydney Merchant- 2nd Vault, 1st Bars, 1st Floor, 2nd All Around
Colleen Elliott- 2nd Beam

Level 5
Taylor Deckert- 1st Vault, 2nd Vault, 2nd All Around
Lorelei Dalton- 2nd Vault, 3rd Bars, 3 Beam, 2nd Floor, 2nd AA
Paige Dawson- 3rd Vault
Clara Palucci 2nd Vault



2016 2nd Prelim Wonder Girl Cup
Level 3 
First Place Team
Tia Lemon-  2nd Vault, 3rd Bars, 1st Beam 3rd Floor, 3rd AA
Kaila Natividad- 1st Vault, 2nd Bars, 2 Beam, 2nd Floor, 2nd AA
Presley Ryan- 1sr Vault, Bars and Beam, 2 Floor, 1st AA
Callia Boren- 1st on Vault, Bars, Beam, Floor and AA
Devon Dawson- 3rd Vault, 1st Bars, 3rd Beam, 3rd AA
Gillian Morgan- 2nd Bars, 1st Floor, 3rd AA
Jenna Eisenberg- 2nd Vault, 3rd Bars
Shaina Bishop- 2nd Bars, 1st on Vault, Beam, Floor and AA

Level 4
Third Place Team
Kale Masatani- 2nd Vault, 2nd Beam, 3rd AA
Savanah Kamau- 3rd Vault, 2nd Floor, 3rd AA
Julia Butler- 1st Vault, 3rd AA
Lauren Green- 3rd Bars
Sydney Merchant- 1st Bars

Level 5
Second Place Team
Lorelei Dalton- 1st Vault, 3rd Bars, 2nd Floor, 2nd AA
Taylor Deckert- 1st Vault, 3rd Bars, 3rd Floor, 3rd AA
Angelina Aranda- 1sr Floor
Clara Palucci- 2nd Vault, 1st Bars
Sierra Nunis- 2nd Beam


2016 1st Prelim - Fabulous Girl

Level 3
Callia Boren- 1st Vault, 1st Bars, 2nd Floor, 1st AA
Presley Ryan- 1st Beam, 3rd AA
Jenna Eisenberg-  1st Vault, 2nd Floor, 3rd AA
Kaila Natividad- 3rd Vault
Teia Lemmon- 3rd Floor
Gillian Morgan- 2nd Floor
Shaina Bishop- 3rd Vault, 2nd Beam, 3rd Floor

Level 4

2nd Team
Kaile Masatani- 3rd Bars, 2nd Floor 3rd AA
Savannah Kamau- 2nd Floor
Evy Lemmon 2nd Beam
Julia Butler 3rd Floor
Sydney Merchant- 2nd Vault, 3rd Floor
Colleen Elliott- 3rd Beam

Level 5
Lorelei Dalton- 3rd Bars
Angelina Aranda- 3rd Floor
Taylor Deckert- 1st Vault
Hannah Bogen- 2nd Vault, 3rd Bars, 1st beam,
2nd Floor, 1st AA

 







Congratulations Loganned Basuel 

2016 Level 9 Western National

All Around Champion!
​& Precision Choreography
Routine of the Year!

​​​​camp


College recruits coming soon!

 on-line registration